Dlaczego ziemniaki nie znajdują się wśród używanych przez nas składników?

Na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów karmy dla zwierząt zawierającej skrobię pochodzącą z przerobu ziemniaków. Umożliwia to producentom użycie terminu ’nie zawiera zbóż i ziarna’.

Ziemniaki pochodzą z Ameryki Południowej. Rośliny te, uprawiane na górzystym terenie pasma Andów, zostały odkryte przez Hiszpanów około 1500 roku. Ziemniaki dotarły na stary kontynent, zostały wprowadzone na stoły Europy i na stałe trafiły do naszego menu.

Ziemniaki należą do rodziny psiankowatych. Ziemniaki zawierają glikoalkaidy, substancje z natury trujące. Są nimi miedzy innymi solanina en chakonina, zapewniające roślinie odporność na niektóre owady i szkodniki.

Konsumpcja pędów ziemniaczanych jest szkodliwa dla zdrowia. Jest to ogólnie znany fakt. Również bulwy ziemniaczane zawierają (w niższej koncentracji) substancje szkodliwe dla zdrowia. W przypadku długotrwałego karmienia psa pokarmem zawierającym ziemniaki, może wystąpić ryzyko zmagazynowania substancji trujących w organizmie czworonoga, ze wszystkimi negatywnymi tego następstwami.

Glikoalkaidy posiadają pewną nieprzyjemną właściwość, mianowicie powodują uszkodzenia kosmków jelitowych oraz naruszają ścianę jelita. Na uszkodzenia podatne są przede wszystkim zwierzęta młode oraz te, u których występują problemy zdrowotne jelit. Liczba oraz wielkość kosmków jelitowych ulega zmniejszeniu. Kosmki jelitowe nie odrastają i nie odradzają się. Poziom strawności i przyswajania pokarmu obniża się, co w następstwie powoduje spowolnienie rozwoju i wzrostu zwierząt. Ogrzewanie lub gotowanie ziemniaków nie przyczynia się do usunięcia glikoalkaidów. Oznacza to, iż substancje te nie zostają wyeliminowane w trakcie procesu produkcji karmy.

Glikoalkaidy przedostają się również do naszego organizmu wraz ze spożywanymi przez nas ziemniakami. Niemniej jednak, ze względu na dużą wariację naszego menu, jest ich znacznie mniej niż w organizmie pasa, pozostającego przez całe życie na diecie ziemniaczanej.

Ponadto, wiemy iż karma dla zwierząt produkowana na bazie z ziemniaków, jest bardziej ciężkostrawna niż karma zawierająca kukurydzę, pszenicę, ryż czy  sorgo.

Uwaga:

Nie zapominajmy o tym, że ziemniaki w przeciwieństwie do nasion, nie występowały (pod żadną postacią) w menu wilków. Zwierzęta stanowiące zdobycz i pożywienie wilków, np. gryzonie, ptactwo czy przeżuwacze, nie spożywały ziemniaków ze względu na zawarte w nich substancje trujące.