Przełącz

Przestawianie szczeniąt na stały pokarm.

„Bez prawidłowej flory jelitowej nie ma prawidłowego stanu zdrowia” – to slogan, który na podstawie naszych doświadczeń, nabiera coraz większego znaczenia. Coraz częściej obserwujemy biegunki i inne problemy trawienne (nie tylko u szczeniąt) będące skutkiem słabo rozwiniętej flory jelitowej. O słabo rozwiniętej florze jelitowej mówimy w przypadku występowania niewystarczającej liczby różnych kolonii bakterii. Wówczas pokarm nie jest prawidłowo trawiony; zaczyna się rozkładać, co prowadzi do fermentacji w jelicie grubym. Z tego powodu występuje biegunka, a pies wpada w błędne koło, z którego trudno się wydostać bez naturalnego podejścia.

Dobry stan zdrowia zaczyna się od prawidłowej flory jelitowej.

Pierwszym, istotnym warunkiem dobrego zdrowia jest rozwój stabilnej flory jelitowej już we wczesnym etapie życia. Mając to na uwadze, należy dodatkowo pamiętać o trzech ważnych sprawach!

  • Szczenięta rodzą się bez żadnej formy flory jelitowej.
  • Na etapie szczenięcia flora jelitowa musi prawidłowo się rozwinąć, a dzieje się to dzięki poborowi odpowiednich bakterii wraz z siarą.
  • Wszelkie rodzaje suchej karmy (w tym także Farm Food HE) są z definicji jałowe i z tego względu nie pobudzają rozwoju flory.

darmflora - Anatomy-of-a-dog-Magnify-Combined.pngStawiają powyższe kwestie za punkt wyjścia, udzielamy standardowej rady, aby oprócz zapewnienia składników odżywczych, karmienie szczeniąt powinno umożliwiać rozwój stabilnej flory jelitowej.

Aby rozwinąć i zachować prawidłową i stabilną florę jelitową, bardzo ważne jest dostarczanie psu konkretnych, właściwych kultur bakterii z zewnątrz do jego układu trawiennego. Ekspozycja na takie bakterie nie musi odbywać się za pośrednictwem codziennego karmienia. Zgodnie z naszym doświadczeniem, psy wystarczająco dobrze stabilizują swoją florę jelitową również poprzez kontakt z odchodami zwierząt roślinożernych (na przykład królików, owiec itp.).

Ale ponieważ nie wszystkie psy, a zwłaszcza nie wszystkie szczenięta, mają możliwość skorzystania w powyższych okoliczności, zawsze radzimy, żeby do szóstego tygodnia życia uzupełniać pokarm szczeniąt jedynie stuprocentowym, świeżym mięsem.

Tymczasem coraz więcej hodowców postępuje zgodnie z naszą radą i ją stosuje. Z doświadczenia wiadomo, że połączenie świeżego mięsa, przede wszystkim wołowiny i nieoczyszczonych żołądków, jak ma to miejsce w karmie Farm Food Fresh Żołądek i Serce Kompletna, prowadzi do najlepszych rezultatów.

Szczenięta przestawia się na stały pokarm w trzech etapach

Etap 1 – od 3. tygodnia życia

Szczenięciu należy zapewnić stały dostęp do świeżej wody pitnej.

W 3-4 tygodniu życia należy rozpocząć uzupełniające dokarmianie szczeniąt w postaci co najmniej 5 posiłków dziennie. Najlepiej zacząć od karmy z wołowiny Farm Food Fresh Wołowina Kompletna, aby dzięki temu szczenięta zaadaptowały pożyteczne bakterie. Stopniowo zmniejszać ilość mleka, a zwiększać ilość świeżego mięsa.

Od około 5. tygodnia życia można mieszać pokarm Farm Food Fresh Wołowina Kompletna z odrobiną Farm Food Fresh Żołądek i Serce Kompletna. Oprócz pojemników o zawartości 400        g mamy także do mieszania poręczne, małe kiełbaski po 110        g każda.

Należy w dalszym ciągu trzymać się liczby karmień dziennie, lecz za każdym razem trzeba zmniejszać ilość podawanego mleka.

Etap 2 – od 6. do 8. tygodnia życia

Między 6. a 8. tygodniem życia można powoli przestawiać zwierzę na suchą karmę dla psów Farm Food HE.

Podczas tych dwóch tygodni należy stopniowo zmniejszać ilość karmy Farm Food Fresh Żołądek i Serce Kompletna, a zwiększać Farm Food HE (w dalszym ciągu podawać pokarm co najmniej 5 razy dziennie). Jakość wypróżnień określa proporcje między ilością świeżego mięsa i karmy Farm Food HE. Należy bacznie obserwować szczenięta i odpowiednio je karmić.

Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że: 50        g Farm Food Fresh stanowi równowartość 25        g Farm Food HE.

Etap 3 – od 8. tygodnia życia

Od 8. tygodnia do około 8. miesiąca przez dwa dni w tygodniu należy zastępować Farm Food HE karmą ze świeżym mięsem Farm Food Fresh Żołądek i Serce Kompletna.

Ponieważ Farm Food HE występuje w formie skompresowanej suchej karmy dla psów (tak samo jak nasze świeże mięso wołowe), można bez problemu mieszać Farm Food Fresh z Farm Food HE. Proporcje są tu takie same: 50        g Farm Food Fresh stanowi równowartość 25        g Farm Food HE.

Później można stosować karmę Farm Food Fresh Żołądek i Serce Kompletna co najmniej jeden raz w tygodniu, aż do osiągnięcia przez psa dorosłości (do 18. lub 24. miesiąca życia).

Aby utrzymać właściwy poziom flory jelitowej, zalecamy dodatkowo zapewnienie dorosłemu psu jednego dnia w tygodniu, kiedy otrzyma karmę ze świeżym mięsem (Farm Food Fresh Żołądek i Serce Kompletna).

Taki „dzień świeżego mięsa” działa wzmacniająco na florę jelitową, psu można także częściej podawać karmę Food Farm Fresh.

Farm Food HE produkty